Häälklippide ettevalmistus

iDevice ikoon Lugemine
Häälklippide lõikamine ja töötlemine (puhastamine, kompresseerimine jm) on üks läbipääsmatu samm korraliku häälklipi loomisel. Neid tuleb kõike teha õiges järjekorras ning siin, erinevalt harmooniate leidmisele, hakkavad kehtima ka teatud seaduspärad ja reeglid. Kuigi antud õpiobjektis käsitleme helide kompositsiooni käime põgusalt üle ka häälklippide ettevalmistuse etapid:
  • Kõigepealt tuleb häälklipp avada oma helitöötlustarkvaras (antud näites Logic Express). Seejärel ilmub ekraanile waveform ehk lainekuju. Lainekujust saame jälgida ja analüüsida helisalvestusel esinenud vigu (DC offset, sahinad, klõpsud jne) ning need vead vajadusel eemaldada (noise gate, click eliminator, pop eliminator). Kindlasti tuleks jälgida, et DC offset oleks likvideeritud. Tuleb üle vaadata ka helitasemed ning vajadusel heli nivood madalamaks sättida.
  • Seejärel tuleb heliklipid uuesti läbi kuulata. Kõik üleliigne või valesti läinud tekst ehk must materjal tuleb välja lõigata (trim, crop) , et jääks alles vaid puhas materjal. Seejärel kuulata uuesti salvestised üle ning vajadusel uuesti lõigata ning muudatused läbi viia.
  • Kaks eelnevat protsessi läbinud klipid tuleb seejärel kompresseerida. Selleks kasutatakse dünaamilist helitöötlusvahendit compressor ehk kompressor, mis hoiab soovimatu ebaühtlase helitugevuse enamvähem ühel tasandil.
  • Kui eelnevad etapid on läbitud tuleb lõpptulemus hoolikalt üle kuulata ja olla kindel, et just selline tulemus on lõpp-produktiks sobiv.
Märkus: Kui häälklipid on salvestatud kvaliteetsetes stuudiotes, on kompressioon tõenäoliselt juba eelnevalt koos noise-gate efektiga salvestamise käigus tehtud ning digitaalselt neid klippe enam kompresseerima ega nendelt müra eemaldama ei pea.




Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License