Heliklippide valik ja harmoonia leidmine

iDevice ikoon Lugemine

Valik

Helilõikude valik sõltub nende reaalsest vajadusest. Eelistusi tuleb teha vastavalt sellele, mida tahetakse luua. Raudreegleid üldiselt heliklippide valikul ei ole, sest helide maailm on võrdlemisi lai ja väga palju sõltub see maitse-eelistustest. Näiteks reklaamklipi puhul võib vaja minna muusikat ja eriefekte, seega oleks kasulik koguda omale algmaterjali, mille hulgast eelistusi teha. Mida rohkem on materjali, mille vahel valida, seda seda suurem tõenäosus on, et tekib huvitavaid ideid. Kui valikuvõimalus on suur ja neid helilõike (näiteks efektiklippe) ükshaaval läbi kuulata, siis võib ühe või teise lõigu vahel tekkida selgesti äratuntav harmoonia ja neid saab kasutada oma lõpptulemuses. Harmoonia on pelgalt kooskõla, kus kaks erinevat heliklippi omavad koos, näiteks ühes reklaamklipis teatud äratuntavat kvaliteeti. Kui tegemist ei ole harmooniaga, siis muutub see heliklipp kõrvaga kuulates justkui võõrkehaks produktsiooni sees. Õigete harmooniate leidmiseks tuleb lihtsalt kõrva harjutada näiteks kuulata teiste tehtud töid. Lisaks tuleb ka jälgida, et kogutud helimaterjal oleks võimalikult kvaliteetsel kujul (soovitatavalt *.wav* formaadis või alternatiivina MP3 320kb/ps 44 kHz). Seda selleks, et *.wav* formaat on pakkimata helifail, mis annab helide töötlemisel kvaliteetsema ja puhtama tulemuse.

Häälklipid

Helilõikude alla käivad muidugi ka häälklipid. Kui rääkida häälklippidest, siis kindlasti tuleb alati valida häälklipp või klipid, kus on kõige parem diktsioon ja loetud teksti esitatakse ilma vigateta. See annab produktsioonile professionaalse ilme. Juhul kui sama teksti on sisse lugenud näiteks kaks erinevat inimest, siis tuleb kindlasti jälgida ja võrrelda mõlemat ning valida parim. Kui aga mõlemas on eksimused sees ja ümberlindistamise võimalus puudub, tuleb valida see, milles on kõige vähem vigu. Selline selektsioon kehtib ka paljude teiste heliklippide kohta, kus tuleb teha kahe sarnase heliklipi vahel valikuid.

Kui kõik heliklipid on kokku kogutud, mida võiks reaalselt kasutada oma produktsioonis, siis tuleb need kiiresti üle käia ja kuulata kõrvaga, et nende vahel ei oleks suuremat sorti ebakõlasid. Halvasti kõlavad klipid tuleks välja vahetada ja ka häälklipid, kus näiteks on lõikumisel tehtud vigu.




Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License