Heliefektid

iDevice ikoon Lugemine

Reverb:

Reverb või reverberation (reverberatsioon ehk järelkõla ehk kaikumine) on efekt, mida kasutatakse akustilise ruumi simuleerimiseks. Igas ruumis kuuleme me lisaks originaalhelile veel tema peegeldusi seintelt, laest, põrandalt jne. Reverberatsiooni aeg (reverberation time) on defineeritud kui aeg, mis kulub heliimpulsi (nagu näiteks plaksatus, kärgatus) nõrgenemiseks 60dB võrra esialgsest tasemest. Reverberatsiooni tuleb arvesse võtta näiteks kontserdihallide ehitusel. Orkestrimuusika jaoks sobiva reverberatsiooni aja saavutamine on võimalik vaid siis, kui iga kuulaja kohta on ruumi 5 m3! See on väga kallis, seepärast kasutatakse tänapäeval digitaalseid reverberaatoreid.
Odavam tarkvara võimaldab kasutada valmisprogrammeeritud akustilisi ruume (näiteks: suur ruum (big room), kanjon (canyon), kirik (church), metallpaak (metal tank)). Kallim tarkvara laseb määrata heli peegelduste arvu, intensiivsust, pausi pikkust nende vahel jne.

Delay:

Delay pakub ajalisel viivitusel põhinevaid efekte. Originaalsignaaliga kombineeritakse lühikese viivituse järel tema koopia.

  • Moduleeritud (modulated) viivitused kuni 5 ms tekitavad nn. “toruefekti” (flanging), mille populariseerijaks oli Jimi Hendrix.
  • Viivitused 10-60 ms tekitavad “kooriefekti” (chorus), mis justkui tihendab heli.
  • Viivitused kuni 80 millisekundit põhjustavad “kahe pilli efekti” (doubling) justkui
    kaks sarnast heliallikat toimiksid koos.
  • Pikemad moduleerimata (unmodulated) viivitused kostavad kajana (echo).

Flanger:

Flange või Flanger on digital delay üks erijuht, mille korral viivitust moduleeritakse vahemikus 0 – 5 ms sagedusega 0,5 Hz. Paljud helitöötlusprogrammid pakuvad valida ainult eelseadeid. Paremal juhul saab seada:

  • depth ärab maksimaalse viivituse.
  • rate määrab moduleerimise kiiruse.
  • delay märab minimaalse kasutatava viivituse, mis omakorda määrab efekti minimaalset intensiivsuse.
  • feedback juhib efekti väljundi tagasi sisendisse ja võimaldab sellega saavutada äärmuslikke tulemusi. Seda võimalust esineb harvem.

Phaser:

Phase või phaser või phase shifter kombineerib omavahel originaalsignaali ja viivitatud signaali mille faasi pidevalt nihutatakse (shift). Tekib osaline tühistus (cancellation) ja osaline rikastamine (enhancement). Efekt oli populaarne 1970-ndatel aastatel, praegu kasutatakse vaid ulmelistes soundides.

Chours:

Chours efekt on oma nime saanud selle järgi, et ta muudab vokaalmaterjali salvestuse selliseks nagu oleks kaks või enam inimest kõnelenud/laulnud. Loomulikult võib seda efekti kasutada mistahes helimaterjaliga. Originaalsignaaliga kombineeritakse viivitusega tema koopia, mille helikõrgust tavaliselt ka pisut moduleeritakse. Viivituse kestust varieeritakse pidevalt kindla sagedusega miinimumi ja maksimumi vahel. Tüüpiliselt varieerub viivitus vahemikus 40 – 60 ms.




Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License