Dünaamilised protessorid

iDevice ikoon Lugemine

Limiter:

Limiter (piirik) ei lase signaalil ületada etteantud väljundtaset, hoolimata sisendtasemest. Väga populaarsed on kompressori ja piiriku kombinatsioonid, sest piirik võimaldab peale kompressori kasutamist valida soovitud maksimaalse taseme (liialt palju kompressiooni kasutades saame dünaamika vähesuse tõttu tuhmi heli).

Compressor:

Kompressorid ehk dünaamikavähendajad vähendavad heli dünaamilist ulatust (dynamic range) vastavalt kasutaja määratud suhtele. Näiteks suhe 3:1 tähendab, et iga 3 dB sisendi kohta on vaid 1 dB väljund. Kompressorid on kasulikud, kui salvestatakse suure dünaamika ulatusega või lühikese kestusega materjali (näiteks trummimängu), vältides ajutisi signaali ülekoormusi ja võimaldades keskmiselt kõrgema tasemega signaali salvestamist. Kompressioon võimaldab ka soovimatu dünaamilise varieerumisega signaali enam-vähem püsival tasemel hoida. Kompressori kasutamne suurendab taustamüra, eriti kohtades, kus peaks olema vaikus, seetõttu kasutatakse teda tavaliselt koos noise gate efektiga.

  • threshold ehk lävend on signaali tase, millest alates kompressor sekkub. Kõik lävendist nõrgemad signaalid jävad puutumata (välja arvatud juhul, kui varasema lävendi ületamise järel pole kompressor veel vabanenud).
  • attack ehk reageerimisaeg märab aja, kui kaua peab signaal lävendit ületama enne kui kompressor rakendub. Lühikese reageerimisaja puhul kõrvaldatakse kõik signaali haripunktid, pika reaktsiooniaja puhul aga saavutatakse rafineeritum, vähem märgatav kompressiooniefekt.
  • release ehk vabanemisaeg märab, kui kaua kompressor peale rakendumist mõjub. Kui reaktsiooni ja vabanemisaeg on seatud aeglaseks, siis tekkib kummaline "pumpav" heli.

Ülaloleval pildil on näha kompressitud ja kompresseerimata heli. Vastavalt siis üleval ja all.

Noise Gate:

Noise gate võ̃imaldab määrata lävendi (threshold), millest väiksema amplituudiga signaalid ehk nõrgemad helid vaigistatakse ära (mute). Selle abil saab kõrvaldada taustamüra salvestuse vaikuse lõikudest. Sisuliselt on tegemist dünaamikaavardaja (expander) erijuhuga.
Parema tarkvara puhul saab Noise Gate'i puhul lisaks signaali lävendile määrata järgmiseid parameetreid:

  • hold time määrab aja, kui kaua peab signaali tugevus püsima allpool määratud läve enne kui ta vaigistatakse (gated).
  • attack time määrab aja, kui kulub läve ületava tugevusega signaalil kulub vaigistatud (gated) olekust valjenemiseks (fade in).
  • release time määrab aja, kui kaua kulub lävest nõrgemal signaalil vaigistatud (gated) olekusse hääbumiseks (fade).

Nende parameetrite seadmisega on võimalik vältida moonutusi, mis tekivad kasuliku signaali osa vaigistamisel ning väljapeetud/ülal hoitud (sustained) nootide järsul lõppemisel.




Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License