Õpiobjekt

 

Toitumise nõustamisest

TEEMAD


Toitumisnõustaja ja toitumisterapeut, dietoloog. Nende koht tervishoius, roll, pädevus. Meeskond, koostöö. Nõustamise, toitumisnõustamise ja toitumisteraapia alused. Teenuse kvaliteet ja nõustamise tõenduspõhisus, nõustamistegevuse dokumenteerimine. Eetika. Vajalikud teadmised ja oskused. Elukestev õpe, supervisiooni ja kovisiooni olulisus. Nõustamise alused. Nõustamise ja ettevõtluse alused.


Toitumisnõustamine erinevate klientide puhul, kliendi kaebustele vastamine. Eesmärkide seadmine, nõustamise planeerimine. Nõustamistehnikate praktiseerimine. Grupinõustamine, grupi protsessid, nende juhtimine. Raskused klientide nõustamisel. 
Seminaril arutatakse kliendijuhtumeid.

Praktiline ülesanne: esitada veebilehele ühe nõustamisjuhtumi analüüs nõustamise seisukohalt

Üldine nõustamine ja selle tasandid


Toitumis-nõustamine on teenus, kus toitumis-nõustaja aitab muuta inimeste toitumist tervislikumaks ning õpetab läbi tervisliku toitumise head vormi säilitama ning terve püsima. Kuna iga klient on eriline, siis lähtutakse tema elustiilist ning koos kliendiga valitakse just talle sobivaimad lahendused.


Nõustamise suhte loomine algab pedagoogika alustõdemusest, et kõigepealt on vajalik tunda valdkonda ja õpilasi, seega algab nimetatud suhe:


1. tutvumisest, mille tulemuseks on üksteisest hoolima õppimine;

2.üksteisest hoolimisest, mille tulemusena ehitatakse üles vastastikune usaldussuhe;

3.enda ja teise toetamisest;

4.võrdsete osalejate kommunikatsioonist, kus kõigil on õigus küsida ja vastata.


Need neli sammu ongi nõustamise protsessis traditsiooniliselt vaja läbida. Täiendavalt lisandub veel üks samm:


5.jõustamine, mis õnnestub parimal moel võrgustikutööna.


Nõustamise tasandid on:

informeerimine

konsulteerimine

nõustamine

psühhoteraapia.


Toitumise nõustamine kui  sotsiaalnõustamine hõlmab kolme esimest tasandit, st nõustaja on kompetentne informeerima, konsulteerima ja nõustama. Psühhoteraapia eeldab psühhoterapeudi haridust ja tegevusluba.


Nõustaja põhitegevuseks on rääkimine ja kuulamine. Informeerimise tasandil, mis nõuab vähimat oskust, kuulab nõustaja ära nõustatava küsimuse ja annab seejärel täpset infot esitatud küsimuse piirides. Nõustaja vastutab info õigsuse ja selguse eest.

Konsulteerimise tasandil pöördub nõustatav nõustaja poole nõu pidamise või nõu saamise eesmärgil. Sellel tasandil on nõustaja ülesandeks jääda oma kompetentsuse piiridesse ja vajadusel täpsustada, kas nõustatav vajab konkreetset nõu või tahab temaga koos probleemi üle arutleda. Konkreetse nõuande puhul jääb nõustaja ülesandeks nõu anda või suunata nõu küsija kompetentsema isiku poole, nõu pidamise korral on oluline lasta nõu küsijal endal oma arvamused välja öelda, st  võtta endale kuulaja roll. Probleemist valjusti rääkides võib nõustatav ise oma probleemis selgusele jõuda. Konsulteerimise korral räägib nõustaja alles siis, kui nõustatav temalt uuesti konkreetsemat nõu küsib.

Nõustamise tasand eeldab nõustajalt lisaks valdkondlikule kompetentsusele ka kommunikatsioonioskusi (näiteks head kuulamisoskust), usaldussuhte loomist, teadlikkust, avatust, oma piiride ja tasakaalu hoidmist, tolerantsust, kontakti jms. Nõustamine on kahe isiku vaheline teadmiste ja hoiakute erinevuste teadvustatud võrdsustamise protsess suhtlemise abil, mille käigus nõustaja aitab nõustataval isiksuse ja /või professionaalina areneda, näiteks muuta oma hoiakut, käitumist, mõtlemisviisi vms.


Toitumispsühholoogia   


TEEMAD       
Toit ja psüühika. Seosed ja vastastikune mõju. Toitumisharjumuste muutmine, erinevad meetodid inimeste abistamiseks. Erinevad teraapiad ja lähenemised söömisega seotud probleemidele: hüpnoteraapia, kognitiiv-käitumuslik teraapia. Toitumishäired, depressioon, autism, skisofreenia jt psüühilised probleemid ning nende seos toitumisega. Perekonnapsühholoogia ja pereteraapia olulisus toitumisteraapia lisana. Nõustaja ja kliendi isiksus.

Toitumine erinevate terviseseisundite korral

TEEMAD

Tervisliku toitumise üldised põhimõtted haiguste korral. Erinevad haigused ja nendega seotud toitumise põhimõtted: südamehaigused (kolesterooli langetamine jms), osteoporoos, liigesehaigused, kivitõbi, nahahaigused, astma, menopaus, prostata probleemid, vähk. Depressioon, ärevus, hüperaktiivsus jt psüühilised probleemid. Autism ja neurodegeneratiivsed haigused. 

Lapse ja eaka toitumine, toitumine raseduse ajal


TEEMAD
Rasedus ja toitumine, tervisliku toidu soovitused rasedale. Erinevad rasedusaegsed probleemid ning nendega seonduvad toitumissoovitused. Toidulisandid ja rasedus. Taimetoitlus ja rasedus. Isu muutus raseduse ajal. 

Lapse toit ja toitmine. Imetamine, imetava ema toiduvajadus. Imiku toitmine, kunstlik toit ning lisatoit. Toitainete vajadus lapseeas. Menüü koostamine lapsele tema individuaalsust silmas pidades. Tervisliku toitumise alane nõustamine ja laps – mängulised vahendid. 

Vanur, üle- ning alakaalulisus. Tervislik toitumine vanas eas. Vanuri toitumisprobleemid, eakad ja alakaal..
Praktiline ülesanne: Kirjeldada veebilehel mingis konkreetses vanusegrupis oleva isiku toitumissoovitustest ning nõustamise eripäradest.  

Toidutalumatus, analüüside interpreteerimine


TEEMAD
Toidutalumatus. Haigused ja probleemid, mis võivad olla talumatuse tagajärg. Toiduallergia ja toidutalumatuse erinevused. Toiduainete varjatud talumatuse kindlakstegemine. Dieedialane nõustamine vastavalt analüüside tulemustele. Talumatuse põhjused.

Ülekaalulisus, kaalu langetamine


TEEMAD
Efektiivseim dieet kaalu langetamiseks - madala glükeemilise koormusega toitumine. Dieet, mis garanteerib ja säilitab kehakaalu languse. Kaalulangetamise grupid, nende juhtimine. Loengutöö, päevamenüü näited. Miks tavalised dieedid ei toimi? Raskused kaalu langetamisel ja nende ületamine. Toidulisandid, mis aitavad kaasa kaalu langetamisele. 


Toitumisnõustamine seedehäirete korral


TEEMAD 
Seedimise anatoomia ja füsioloogia, seedefermendid. Valkude, rasvade ja süsivesikute seedimine ning sellega seotud probleemid. Toitumine erinevate probleemide korral. Happestavad ja leelistavad toidud, toiduainete koos- ja lahussöömine. Soolestiku tervis. Sooletrakti mikrofloora, head ja halvad bakterid. Ensüümid. Kandida probleem. Parasiidid. Seedimist parandavad preparaadid.